2021.08.15. 17:51:35 11290 266

A költési szezon befejeződése miatt látni kevesebb madarat augusztusban
A hír elolvasásával 500 Ft-tal növelheted a nyereményedet. Ha tag vagy, jelentkezz be, ha új vagy, regisztrálj itt (ingyenes)!

A költési szezon befejeződése miatt látni kevesebb madarat augusztusban. A nyár utolsó hónapjában rendszeresen érkeznek aggódó bejelentések a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) arról, hogy az emberek feltűnően kevesebb madarat látnak az addig megszokotthoz képest. Ennek hátterében nem természetvédelmi probléma, hanem a költési időszak befejeződése áll.

Kócsagok - PROAKTIVdirekt Életmód magazin és hírek - proaktivdirekt.com Kócsagok

A nagy madárnyüzsgésbe hoz olyan jelentős mértékű változást augusztus eleje, hogy az már a nem szakemberek számára is feltűnő. A hiányérzetet tovább növeli a legismertebb és legkedveltebb fecskék és fehér gólyák fészkeinek kiürülése , majd a levegőben vadászó, a szántókon, árokpartokon szedegető madarak hirtelen eltűnése.

Ezt a látszólagos madárhiányt nem tömeges pusztulásuk, hanem viselkedésük természetes változása okozza. A tojások kiköltése, majd a fészekben fejlődő fiókák etetése helyhez köti a madarakat. A fiatalok fészekelhagyása után ez a kényszerű területhűség csökken, a második költés végén meg is szűnik. Ilyenkor a még néhány napig, egy-két hétig együtt maradó családok egyre jobban eltávolodnak a fészektől, ahova mind ritkábban, vagy már egyáltalán nem is térnek vissza. A fiókák teljes önállósodása és szétszéledése után a párkapcsolat is megszűnik vagy lazul, így csökken látványosan a madarak eddig tapasztalt koncentrációja.

Az őszi vonulással aztán valóban elkezd csökkenni Magyarország madárállománya, hogy szűk két hónapon belül, az Eurázsia északi térségeiből és a hegyvidékekről érkező átvonulókkal és a nálunk telelőkkel ismét növekedjen a faj- és egyedszám, majd az etetőknek és a téli itatásnak köszönhetően a lakossági madármegfigyelések száma is.

Forrás: MTI

A kötvényt egy héten belül küldjük e-mailen a neked@proaktivdirekt.com címről. Kérjük tedd ezt a címet a leveleződ címjegyzékébe, hogy megkapd. Elolvastam és elfogadom a biztosítási feltételeket, igénylem az ingyenes Colonnade baleset-biztosítást. Hozzájárulok, hogy az Colonnade vagy megbízottja a biztosítási ajánlataival telefonon megkeressen. Hozzájárulásodat visszavonhatod a Colonnade címére (1388 Budapest, Pf. 14.) küldött levélben vagy telefonon: 801-0801. Letöltöm a biztosítási feltételeket.

Ha tetszett, kedveld:  |  Ha nem tetszett, írd meg miért nem!

Oszd meg a cikket és nyerj...

További cikkek a témában

A színek zenéje – amikor a látvány is dallammá válik

A színeknek saját hangjuk van – még ha nem is halljuk őket a klasszikus értelemben. Van köztük lágy és vibráló, gyors és lassú, mély és magas. Ha figyelünk, a szemünk valójában ugyanolyan ritmust érzékel, mint a fülünk: a színek ritmust teremtenek a térben, érzelmeket hívnak elő, és finom dallamokat rajzolnak a gondolatainkba. A vizuális világ és a zene sokkal közelebb állnak egymáshoz, mint gondolnánk — mindkettő rezgésből, ritmusból és hullámokból születik.

Őszi szülői kiégés - Tippek, hogy bírd!

Ősszel, amikor a napok rövidebbek, a reggelek pedig egyre hűvösebbek, sok szülő tapasztalhatja, hogy egy kicsit kimerültebb, fáradtabb, vagy épp ingerlékenyebb a megszokottnál. Az iskolakezdés, a különórák, a házimunka és a munka összehangolása gyakran elég stresszes lehet, és ilyenkor könnyen észrevétlenül kialakulhat a szülői kiégés.

Hormonbarát életmód – egyensúly természetesen

A hormonjaink csendben dolgoznak a háttérben: ők szabályozzák az energiaszintünket, a hangulatunkat, az étvágyunkat, az alvásunkat és még azt is, hogyan reagálunk a stresszre. Mégis, legtöbbször csak akkor figyelünk rájuk, amikor kibillenünk az egyensúlyból – amikor jön a fáradtság, az ingadozó kedélyállapot, a „láthatatlan” puffadás vagy a rendszertelen ciklus. A hormonbarát életmód azonban nem bonyolult rendszerekből áll: inkább apró, tudatos döntésekből, amelyek segítik a test természetes ritmusát visszatalálni a stabilitáshoz.